2.1. Způsob komunikace
Komunikaci na základě případů užití lze rozdělit na několik hlavních oblastí:
Jednotlivé oblasti jsou pokryty k tomu určenou sadou funkcí. Tyto funkce jsou realizovány pomocí dvou typů rozhraní:
Komunikace u obou typů rozhraní vychází vždy ze strany softwaru pro zpracování archiválií a digitální archiv reaguje na jednotlivé příchozí požadavky.
2.1.1. Informace o balíčcích
Informacemi o balíčcích rozumíme předání seznamu dostupných balíčků v digitálním archivu do software pro zpracování archiválií. Jedná se o balíčky, které mají nebo mohou být pomocí softwaru zpracovávány a k nimž má uživatel (technický účet), resp. archiv přístup.
Druhou částí tohoto rozhraní je možnost periodického dotazování na změny v balíčcích. Změnami rozumíme nové přírůstky (přidané informační balíčky) a také informační balíčky, v nichž došlo ke změně. Změna balíčku je indikována jeho novou verzí, podrobněji viz Verze balíčků.
Zjištění informací o balíčcích
2.1.2. Přístup k balíčkům a jejich obsahu
Přístupem k balíčkům a jejich obsahu je chápána sada funkcí, které umožňují zjistit souhrnné informace o balíčku. Těmi jsou například informace o dataci uložených archiválií, příslušnost k archivnímu souboru, identifikace přejímky a další.
Následně je možné začít zpracovávat jeden nebo více vybraných balíčků. Za tímto účelem je nutné načíst inherentní popisná metadata, zjistit jaké komponenty jsou uloženy v archivním balíčku a jakým způsobem jsou popsány v archivním popisu.
Archivář v závislosti na povaze uložených dat v balíčku má možnost vyžádat nejen metadata balíčku, ale i obsah vybraných nebo všech datových komponent. Vyžádané komponenty lze dále prohlížet a na základě jejich obsahu archiválie zpracovávat.
Následující diagramy zobrazují uvedené tři dílčí funkcionality:
Zjištění souhrnných metadat balíčku
Cílem funkcionality je získat pro jeden nebo více balíčků soubor
PACKAGE-INFO.xml
. Ten obsahuje souhrnná metadata balíčku.
Zjištění souhrnných metadat balíčku
Zjištění popisných metadat balíčku
Cílem funkcionality je získat pro jeden nebo více balíčků jejich
metadata, a to minimálně v rozsahu: METS.xml
, popisná metadata (EAD)
,
metadata o uchovávání (PREMIS)
.
Na základě znalosti těchto metadat je možné zobrazit náhled na obsah
balíčku.
Zjištění popisných metadat balíčku
Stažení datových komponent balíčku
V uživatelském rozhraní je možné vyžádat vybranou (vybrané) komponenty pro daný balíček, případně vyžádat sadu balíčků se všemi komponentami.
Pro nahlížení obsahu datových komponent je určeno samostatné API, viz Zobrazení komponent balíčku. Stažení je primárně určeno pro možnost přímého zkoumání komponent, nikoli jejich nahlížení.
Stažení datových komponent balíčku
2.1.3. Zobrazení komponent balíčku
Za účelem zpracování archiválií je nutné mít k dispozici možnost zobrazení vybrané komponenty formou náhledu (např. PDF dokument). Digitální archiv může přímo poskytovat funkce pro nahlížení obsahu vybraných komponent bez nutnosti jejich přenosu do aplikace. Jedná se o preferovanou variantu způsobu přístupu ke komponentám oproti Stažení datových komponent balíčku.
Tímto způsobem je řešeno nahlížení jen vybraných datových formátů a digitální archiv nemá možnost zprostředkovat náhled na všechny typy obsahu. Při zobrazení náhledu komponenty je nutné zjistit, zda je náhled podporován a následně je možné zobrazení. Zobrazení některých komponent může trvat delší dobu, v určitých případech dochází k zpřístupnění až po delší době (například z důvodu aktivace emulace).
Zobrazení komponent balíčku
2.1.4. Ukládání změn v balíčcích
Při zpracování archiválií dochází k tvorbě archivního popisu a také v některých případech k přidávání komponent (souborů) do balíčku. Výsledek zpracování (kontextuální archivní popis, případně i přidané komponenty) lze zaslat zpět do digitálního archivu.
Z pohledu digitálního archivu je příjem změn do balíčku poměrně komplexní proces, kdy změna má obvykle charakter změnového balíčku. Tento musí být řádně zkontrolován a v případě akceptace budou změnové informace zapsány do datového úložiště a do příslušného modulu správy dat.
Balíčky jsou do digitálního archivu předány formou dávky, avšak jejich zápis do dalších procesů obvykle probíhá po jednom balíčku. Předání dávky balíčků do digitálního archivu není obvykle atomickou transakcí, ale jedná se o sadu dílčích požadavků, kdy některé mohou být provedeny a jiné odmítnuty. Důvody odmítnutí je nutné předat zpět do aplikace pro zpracování.
Ukládání změn v balíčcích