3.1. Verze balíčků

Za účelem zjišťování změn v balíčcích je nutné mít možnost identifikovat konkrétní datovou podobu balíčku, tj. verzi balíčku. Každá verze je identifikována pomocí řetězce. Pro tento řetězec reprezentující konkrétní verzi se neuvažuje z pohledu tohoto protokolu jakákoliv sémantická interpretace. Pokud je verze balíčku v digitálním balíčku odlišná od verze balíčku v softwaru pro zpracování, tak z čísla verze se neodvozují žádné další doplňující informace, vyjma skutečnosti, že v digitálním archivu existuje novější podoba balíčku.

Současně platí, že v případě změny balíčku, která je významná a má dopad na archivní zpracování, MUSÍ digitální archiv zajistit vznik samostatné verze balíčku. Dopad na zpracování mají změny přímo v archivním popisu, v uchovávaných datech balíčku (například přidání nové reprezentace), či relevantní změny v metadatech.

3.1.1. Verze při zjišťování změn

Verze balíčku se uplatňuje při zjišťování změn v balíčcích, a to v několika situacích. Informace o verzi je součástí informací o změně balíčku. Software pro zpracování má možnost posoudit, zda došlo ke změně balíčku od jemu naposledy známé verze. O balíček je nutné žádat, jen pokud se jedná opravdu o novou verzi.

V případě ztráty synchronizace změn mezi digitálním archivem a softwarem pro zpracování je možné vždy vyžádat kompletní seznam balíčků od počátku jejich uložení v digitálním archivu. Díky poskytování čísla verze balíčku je možné efektivně určit, které balíčky jsou odlišné.

3.1.2. Verze při zasílání změn

Součástí zasílaných změn do digitálního archivu (např. aktualizace archivního popisu) je informace o verzi balíčku, s níž pracovala aplikace pro zpracování. Digitální archiv při příjmu změnového balíčku MUSÍ určit, zda změna byla realizována nad poslední platnou podobou balíčku. V případě změny realizované nad starší podobou balíčku je vhodné, aby byla taková změna ze strany digitálního archivu odmítnuta. Uživatel by při archivním zpracování měl pracovat nad aktuální podobou balíčků, nikoli nad jejich zastaralými a neplatnými verzemi. Například v důsledku delimitace by již data v daném balíčku nemusela být dále platná. Dalším příkladem je naopak situace, kdy do balíčku přibudou další reprezentace původních dat, které teprve umožní správnou intepretaci datového obsahu a tím i tvorbu archivního popisu.