Metodický pokyn č. 4/2022 odboru archivní správy a spisové služby, kterým se vydávají Základní pravidla pro zpracování archiválií ver. 3.1
Čj. MV-171396-1/AS-2022
Odbor archivní správy a spisové služby v souladu s pověřením v § 44 písm. a) a b) zákona č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů ve znění pozdějších předpisů, kterým mu byla svěřena působnost v oblasti řízení výkonu státní správy v oblasti archivnictví a zpracování koncepce rozvoje archivnictví, vydává nová Základní pravidla pro zpracování archiválií ver. 3.1 (dále jen ZP 3.1). Text ZP ver. 3.1 včetně příloh je nedílnou součástí tohoto metodického pokynu.
- 1. ÚVOD
- 2. ARCHIVNÍ ZPRACOVÁNÍ
- 2.1. Obecné vymezení archiválie
- 2.2. Dvě současná pojetí archiválie z hlediska oboru archivnictví
- 2.3. Paměťové instituce
- 2.4. Specifické vlastnosti archiválie
- 2.5. Akvizice archiválií
- 2.6. Vymezení archivního souboru
- 2.7. Pořádání archivního souboru
- 2.8. Vyřazení z důvodu přehodnocení významu, přesun a převedení archiválií do péče jiného archivu
- 2.9. Evidenční jednotky
- 2.10. Archivní pomůcky
- 3. POPIS ARCHIVÁLIÍ
- 4. PRVKY POPISU ARCHIVÁLIÍ
- 4.1. Úvod
- 4.2. Univerzální prvky popisu – oblast identifikačních informací
- 4.3. Univerzální prvky popisu – oblast kontextu a struktury
- 4.4. Univerzální prvky popisu – oblast podmínek přístupnosti a využití
- 4.5. Univerzální prvky popisu – oblast doplňujících materiálů
- 4.6. Univerzální prvky popisu – oblast poznámek
- 4.7. Univerzální prvky popisu – oblast kontroly popisu
- 5. ROZŠÍŘENÝ POPIS ARCHIVÁLIÍ
- 5.1. Úvod
- 5.2. Univerzální prvky rozšířeného popisu
- 5.3. Listiny do roku 1850 a po roce 1850
- 5.4. Úřední knihy, registraturní pomůcky, kartotéky
- 5.5. Rukopisy
- 5.6. Hudebniny
- 5.7. Typáře a jejich otisky
- 5.8. Archiválie evidované výhradně prostřednictvím množstevních evidenčních jednotek (kromě technické dokumentace)
- 5.9. Mapy, mapová díla, atlasy
- 5.10. Technické výkresy
- 5.11. Grafické listy, kresby
- 5.12. Fotografické archiválie
- 5.13. Kinematografické filmy
- 5.14. Zvukové archiválie
- 5.15. Tisky do roku 1800 a po roce 1800
- 5.16. Pohlednice
- 5.17. Plakáty
- 5.18. Cenné papíry
- 5.19. Štočky
- 5.20. Digitální archivní jednotky
- 5.21. Numizmatické předměty
- 5.22. Faleristické předměty
- 5.23. Jiné
- 6. ARCHIVNÍ AUTORITNÍ ZÁZNAMY
- 7. TŘÍDA OSOBA/BYTOST
- 8. TŘÍDA ROD/RODINA
- 9. TŘÍDA KORPORACE
- 10. TŘÍDA UDÁLOST
- 11. TŘÍDA DÍLO/VÝTVOR
- 12. TŘÍDA GEOGRAFICKÝ OBJEKT
- 13. TŘÍDA OBECNÝ POJEM
- 14. POPIS INSTITUCE SPRAVUJÍCÍ ARCHIVÁLIE: ARCHIVNÍ PRŮVODCE
- Příloha č. 1 Příklady jednotek popisu a úrovní popisu
- Příloha č. 2 Jazyky jednotky popisu
- Příloha č. 3 Převodník prvků standardu pro popis matrik narozených, oddaných a zemřelých
- Příloha č. 4 Převodník prvků celostátního soupisu pečetí
- Příloha č. 5 Převodník prvků celostátního soupisu vedut
- Příloha č. 6 Schéma XML pro ukládání a zasílání archivních pomůcek podle ZP
- Příloha č. 7 Základní pravidla správy archivních autoritních záznamů
- Příloha č. 8 Seznam tříd a podtříd entit
- Příloha č. 9 Porovnání prvků popisu a pravidel ZP (IS CAM) a IS PEvA
- Příloha č. 10 Příklady entit dle jednotlivých tříd
- Příloha č. 11 Příklady jurisdikcí
- Příloha č. 12 Archivní taxonomické kategorie
- Příloha č. 13 Doporučené zdroje informací o entitách
- Příloha č. 14 Závazné příklady popisu původců a entit v ostatních rolích
- Příloha č. 15 Seznam zkratek
- AUTOŘI
Čl. 1 Úvodní ustanovení
Vydání ZP ver. 3.1 má za cíl:
Upravit podmínky pro další implementaci Základních pravidel platných v plném rozsahu od 30. září 2022.
Kodifikovat částečné upřesnění, dílčí změny a revize ustanovení, které nastaly v souvislosti s vytvořením všech softwarových nástrojů sloužících k implementaci doposud platných Základních pravidel (dále jen ZP ver. 3.0) [1], z jejichž textu v kapitolách č. 2, 3, 4, 5 a 14 přímo vychází.
Reflektovat upřesnění a opravy v oblasti sdíleného a kooperativně vytvářeného popisu archivních autoritních záznamů spojeného s implementací IS CAM vytvořeného v součinnosti Ministerstva vnitra a Technologické agentury České republiky a provozovaného Národním archivem spojenou s úpravou kapitol 6 až 13 ZP ver. 3.0.
Reflektovat ustavení „Pracovního kolegia pro CAM a metodiku záznamů archivních entit” (dále jen Kolegium), které vzniklo na základě „Memoranda o shodě” Národního archivu a sedmi státních oblastních archivů ze dne 3. prosince 2018 (dále jen „Kolegium“) a vymezit jeho působnost.
Čl. 2 Postup zavedení Základních pravidel pro zpracování archiválií do praxe
ZP 3.1 budou zaváděna v souladu s těmito pravidly:
ZP 3.1 nemají v oblasti archivního zpracování retrospektivní platnost. Předpokládá se, že se využijí při práci s archiváliemi dosud nezpracovanými, případně při reinventarizaci archivních souborů zpracovaných podle starších pravidel a metodik.
O reinventarizaci a úpravě starších pomůcek do podoby kodifikované aktuální verzí ZP 3.1 rozhoduje ředitel nebo vedoucí archivu, případně kulturně vědecké instituce (dále jen KVI).
V oblasti zápisu a oprav archivních autoritních záznamů se jejich zápis řídí ZP ver. 3.1 a u stávajících zápisů archivních autoritních záznamů se jejich úprava provede nejpozději před jejich synchronizací s IS CAM.
Ředitel nebo vedoucí archivu nebo KVI rozhoduje rovněž o harmonogramu, organizaci, použitých softwarových nástrojích a všech dalších otázkách aplikace ZP 3.1, a to podle konkrétních podmínek archivu nebo KVI.
Rozpracované archivní pomůcky vytvářené před vydáním ZP 1.0 budou dokončeny v souladu se ZP z r. 1958, nerozhodne-li vedoucí archivu nebo KVI jinak. Rovněž pomůcky vytvářené v souladu se ZP 1.0 nebo ZP 2.0 nebo ZP 3.0 budou dokončeny v souladu s těmito pravidly, nerozhodne-li vedoucí archivu nebo KVI jinak.
Při implementaci ZP se doporučuje využít softwarů vytvořených pro archivní popis v souladu se Základními pravidly pro zpracování archiválií.
Při implementaci ZP se doporučuje uplatňovat postup upravený „Metodikou implementace pořádacího software ELZA v paměťových institucích“, kterou certifikovalo Ministerstvo vnitra 2. ledna 2017 a která je dostupná na webových stránkách Ministerstva vnitra - https://www.mvcr.cz/clanek/software- elza.aspx. Tuto metodiku mohou využít i ty instituce, které nepoužívají jako nástroj archivního popisu software ELZA.
Čl. 3 Správa dat a jejich přenos
Archivní pomůcky v elektronické podobě se ukládají v IS PEvA II, jako součást základní evidence Národního archivního dědictví podle schématu SUZAP a nově EAD3 zveřejněného Ministerstvem vnitra na webové stránce https://www.mvcr.cz/clanek/archivni-standardy.aspx. Schéma na základě EAD3 je nedílnou součástí ZP 3.1. Stejnopisy archivních pomůcek v papírové podobě vytvářené podle ZP 3.1 a papírové archivní pomůcky vzniklé podle starších pravidel a dokončené po 30. září 2022 budou zasílány do druhotné a ústřední evidence tak, jako doposud.
Sdílené záznamy archivních entit, které jsou vytvářeny v souladu s aktuálními ZP, se ukládají v informačním systému „Centrální archivní modul pro tvorbu a správu záznamů entit“ (dále jen „IS CAM“). Tyto záznamy vznikají v referenčním klientovi IS CAM, v systému „Evidence Národního archivního dědictví na Národním archivním portálu“ (dále jen „IS PEvA II”) a v externích aplikacích archivů a vybraných kulturně vědeckých institucí, které mají ve své péči archiválie. Externími aplikacemi jsou míněny zejména ty, které slouží ke zpracování nebo prezentaci archiválií. Předávání záznamů a komunikace mezi všemi těmito systémy probíhá za podmínek stanovených jinými předpisy, a to hlavně provozním řádem IS CAM https://cam.nacr.cz/info/ .
Při importu dat z informačního systému, který používá jiná pravidla než ZP (například knihovnické autority), do systémů vytvořených podle ZP, musí dojít k transformaci záznamů podle ZP.
Čl. 4 Odpovědnost za další rozvoj ZP a metodickou pomoc
Za metodiku upravenou v kapitolách 1 až 5 a 14 ZP 3.1, její výklad a rozvoj odpovídá ministerstvo.
Za metodiku upravenou v kapitolách 6 až 13 ZP 3.1, její výklad a rozvoj odpovídá Kolegium, které plní následující úkoly:
navrhuje Ministerstvu vnitra metodiku pro vytváření a správu záznamů entit,
ve spolupráci s Ministerstvem vnitra řeší udržitelnost a další rozvoj systému IS CAM,
definuje role, práva a požadavky na uživatele při vytváření a správě záznamů entit a stanovuje způsob školení uživatelů,
rozhoduje o vkládání záznamů entit v systému IS CAM, které nejsou vytvářeny v rámci evidence nebo zpracování archiválií,
rozhoduje spory v oblasti správy záznamů entit v IS CAM,
poskytuje metodickou pomoc archivům v oblasti implementace kapitol č. 6 až 13.
Dotazy týkající se problematiky archivních autoritních záznamů a jejich aplikace se zasílají e-mailem na adresu – cam@ceskearchivy.cz.
Čl. 5 Zrušovací ustanovení
Tento Metodický pokyn ruší Metodický návod č. 1/2021 odboru archivní správy a spisové služby Ministerstva vnitra, kterým se vydávají Základní pravidla pro zpracování archiválií ver. 3.0 (č. j. MV- 23313-5/AS-2021).
Čl. 6 Účinnost
Metodický návod nabývá účinnosti dnem 17. října 2022.
PhDr. Daniel Doležal, Ph.D. ředitel odboru archivní správy a spisové služby MV V Praze 4. října 2022
!!! summary “Citace zdroje - soubory ke stažení”
- [Metodický pokyn č. 4/2022 odboru archivní správy a spisové služby, kterým se vydávají Základní pravidla pro zpracování archiválií ver. 3.1 (č. j. MV-171396-1/AS-2022)](attachments/Metodicky_pokyn_AS_c_4-2022_Zakladni_pravidla_pro_zpracovani_archivalii_v3-1_-_20221006.pdf) (pdf, 222 kB)
- [Základní pravidla pro zpracování archiválií ver. 3.1 (příloha metodického pokynu č. 4/2022)](attachments/Priloha_k_Metodickemu_pokynu_AS_c_4-2022_Zakladni_pravidla_pro_zpracovani_archivalii_v3-1_-_20221006.pdf) (pdf, 7,4 MB)
- plus další přílohy ke stažení na [https://www.mvcr.cz/clanek/metodiky.aspx?q=Y2hudW09Mw%3d%3d](https://www.mvcr.cz/clanek/metodiky.aspx?q=Y2hudW09Mw%3d%3d)