4.1. Účel změnových balíčků
V důsledku archivního zpracování a zajišťování dlouhodobého uchovávání archiválií vzniká potřeba přidávání doplňujících informací a dat do archivních informačních balíčků. Důvodů pro doplňování obsahu archivních informačních balíčků existuje více, a to i nad rámec vlastního zpracování informačního obsahu balíčku a tvorbu souvisejícího archivního popisu, které jsou primárním předmětem zájmu této specifikace.
Příklady důvodů pro přidávání informací a dat do balíčků jsou:
ukládání vytvořeného archivního popisu (kontextuální archivní popis)
další změny metadat (např. o uchování, detekce formátů komponent apod.)
přidávání komponent z důvodu digitalizace
migrace formátů komponent z důvodu zajištění dlouhodobého uchovávání (LTP), či jejich zpřístupňování
dělení balíčků na dílčí balíčky
provádění skartací a delimitací (částečných i úplných).
V této specifikaci je primárně popsána možnost ukládání vytvořeného archivního popisu. Technický návrh je však připraven tak, aby bylo možné realizovat i další uvedené operace.
Přidávání dat a informací do digitálního archivu je navrženo formou tzv. změnových balíčků. Tyto změnové balíčky mají podobu SIP balíčků ve smyslu referenčního modelu OAIS. Každý změnový balíček musí projít komponentou pro příjem nových balíčků do digitálního archivu. Ta zajistí provedení příslušných kontrol, ověření příslušnosti navrhovaných rozšíření dat v informačním balíčku, kontrolu oprávnění a následně realizaci úpravy obsahu balíčku a jeho podoby.
Poznámka
Technické rozhraní dále popsané je obecnější a umožňuje krom změnových balíčků také vkládání zcela nových balíčků.